Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Generalizovaná úzkostná porucha

Generalizovaná úzkostná porucha je porucha (GAD), kdy pacienta obtěžuje úzkost, která není vázaná na žádnou konkrétní situaci. Pacienta trápí stálé obavy, že není něco v pořádku, že něco nezvládne, dělá si starosti i s běžnými záležitostmi a neustále se stresuje.

TIP: JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU (PDF, 86 stran)

Generalizovaná úzkostná porucha - Help24.cz

Celkem brzy ho začnou obtěžovat různé tělesné příznaky, kterých bývá opět široké spektrum jako u ostatních úzkostných poruch. Nejčastěji se objevují ale pocity trvalého svalového napětí, poruchy spánku, nadměrné pocení, třes, bolesti hlavy, bušení srdce… Proto si často lidé u svých obvodních lékařů stěžují většinou pouze na neurčité tělesné obtíže.

Chronická úzkost se objevuje nejen jako samotný psychický problém ale i jako součást řady dalších poruch (např. poruchy nálady, psychotické poruchy, poruchy příjmu potravy, závislosti a další), proto je nezbytné k přesnému stanovení diagnózy navštívit odborného lékaře.

Generalizovaná úzkostná porucha je porucha a terapie

Léčbou volby je psychoterapie. Vysoce účinná je především kognitivně behaviorální psychoterapie. Další rozšířenou a velice účinnou metodou je farmakoterapie, kterou je velmi vhodné s psychoterapií zkombinovat.

Výše uvedený text je použit se svolením MUDr. Petra Kopisty, www.uzkost.cz

Kam dál: Úzkostné poruchyModel úzkostiAgorafobieSpecifické fobieSociální fobiePanická porucha, Obsedantně kompulsivní poruchaReakce na závažný stresTerapie