Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Sny úzkostné

I lidé, kteří spí rádi a dobře, mívají sny úzkostné. Většina lidí si většinu snů nepamatuje, což je v případě úzkostných snů jistě milosrdné. Jsou totiž také nejčastější.

Má to svůj dobrý důvod. Náš život je – třetinu času? jenom? – nějak ohrožen: nemocí, dopravní nehodou, trestem od rodiče, učitele, zaměstnavatele … K ohrožení patří úzkost. V úzkostných snech se ohrožení často zosobňuje do pronásledovatelů, příšer, které nás honí a my nemůžeme utéci. To jsou sny persekuční – o pronásledování.

Sny úzkostné - Help24.cz

Člověk je smrtelník, říkali staří Řekové, bytost, která ví o své existenci, a tedy i jejím konci. Ne všechna ohrožení jsou smrtelná, avšak v každém zní více či méně vzdálená ozvěna toho nejhoršího.

Nicméně, říká filosof Spinoza, sice žijeme k smrti, ale žijeme proto, abychom žili, ne proto, abychom umírali. Řešíme to paradoxem: zdravé je na smrt nemyslet. Zdravé je vědomí smrti potlačit. Pokud někdo myslí na konec, který není nablízku, obvykle trpí fobií (třeba přímo strachem ze smrti, thanatofobií), nebo depresí.

Abychom na přečetná ohrožení nemuseli pořád myslet ve dne, dělá to – za naše vědomé Já – ve snu nevědomí. Ve snu prožíváme ohrožení, které jsme ve dne statečně odvrátili – zahnáním zdroje zvenčí, nebo potlačením uvnitř. Ve snu prožíváme sice naplno, ale vědomí je milosrdně zatmělé. Sen tak plní regenerační funkci: odesníme si to v noci a nemusíme na to myslet ve dne.

Co si odesníváme, to už je zabarveno naší jedinečnou zkušeností. Podívejme se na některé vaše sny konkrétně.

Pavel (40), Německo – Emigrantský sen: Jsem v zahraničí a spokojený. Dostavuje se touha po vlasti a rodičích, přijíždím domů. Je čas na návrat do ciziny – loučení, opravdové slzy.

Vyrojí se policisté, pohraničníci. Útěk je zmařen. Sice umím létat, ale najednou se plahočím dva metry nad zemí a policisté mě stahují za nohy. Návrat do ciziny se nepodařil. Většinou se budím, někdy zpocený. Sen se opakuje. S mnoha emigranty jsem si ověřil, že mají podobné sny.

Takto vypadá sen typický úzkostný, persekuční. Snové reálie ovšem ohrožení zdůvodňují, vskutku realisticky: policie honící emigranty byla opravdová. (Myslí-li někdo, že emigranti v bohatých demokraciích měli lehčí úděl než my, kteří jsme zůstali v diktatuře, ať si zkusí se do snu vžít.)

Sen odehrává utrpení toho, kdo je rozpolcen v základní potřebě domova a nemůže ji scelit. Domov, to je vlast, rodiče, kamarádi, bezpečí. „V cizině jsem spokojený, ALE … mám zmařenou přirozenou touhu po vlasti a rodičích“.

Nemohu být spokojený zcela. Jsem spokojený v denním = vědomém životě, s vnější realitou. ALE potřebu domova to nenaplní – domov, to jsou lidé a vztahy. A ve snu, v temné noci = nevědomí, prožívám sílu této potřeby.

Elegantní je snový obraz „hlavy létající až do oblak“ a nohou přitahovaných zemí, za které mě nakonec chytnou. To je tvořivá práce snu: zhutnění životní situace do obraz, do symbolu.

Pamatuji vlastní „neemigrantský“ sen z doby, kdy jsem o emigraci vědomě uvažoval, ale nebyl schopen se jí odvážit, protože jsem se obával právě stavů osamělosti a stesku. Konflikt se mi honil v hlavě celá léta, zhutnil se ve snovém obrazu:
Jdu za dvěma Angličany, hezkými, příjemnými mládenci, kteří spolu v pohodě konverzují. Vidím, že tenisky jednoho z nich nechávají v písku vytlačené písmo, které má zřejmě na podrážkách. Jedna bota nechává nápis „MOVE ALONG“ – Pojď s námi, druhá bota „GET BACK“ – Jdi zpátky. Jak jdeme, střídají se přede mnou odporující si výzvy …

Snová práce

Rozpor v podobě obrazu na botách, zvenčí není konflikt vidět (povinná konspirace …). Poznal jsem později na studiu v USA, že sen měl pravdu: kdybych utekl, trpěl bych krutým steskem (i když bych byl jinak spokojený, jako Pavel). Na vašem místě bych pohovořil s psychologem – jestliže se sen vrací, i když už mohu tam a zpátky.

Ne každý úzkostný sen je skrz naskrz negativní! Může mít funkci varovnou: vykresluje to, co by se stalo, pokud … Takový poslala Jana.

Jana (18), svobodná: Zdálo se mi, že jsem na diskotéce. Lidi tam byli divní. Pohybovali se strašně pomalu a ve složitých figurách. Vždycky, když jsem někoho oslovila, odvrátil se ode mne a jeho odvracení trvalo strašně dlouho. Když jsem tanečníky chtěla chytit nebo se jich dotknout, pronikly moje ruce tělem. Ovšem když mě chytili oni, cítila jsem je a bolelo mě to. Najednou se na mě všichni vrhli a chtěli mě znásilnit. Utekla jsem ke dveřím, které byly zamčené. Propadla jsem panice, ale sen naštěstí skončil.

Sen má opět svoji velmi realistickou složku: napadá mě Erbenovo „měla jsem v noci strašný sen, nechoď dceruško k vodě ven“. Dnešní vodníci chodí na diskotéky: kde jinde najdou takovou koncentraci osmnáctek, které ještě nemají s vodníkem zkušenost?

Jestliže druhé lidi vnímám jako divné, nerozumím jejich složitým figurám, odvracejí se ode mne, když je oslovuji – jsou neuchopitelní. Mám neuspokojenou potřebu vztahu. Avšak začnou-li si oni, bolí to a hrozí znásilněním. Řekl bych, Jano, že si snem připomínáte mateřské varování: neřešte problémy s navázáním vztahů na diskotéce. Moudrý to sen!

Velmi ze života je také tento úzkostný sen:

Adam (48), rozvedený: Jdu zimní krajinou, strašně moc sněhu. Chtěl jsem dojít ke svému domu, ale nemohl jsem udělat krok, pořád jsem se bořil a propadal strašně hluboko. … Do domu jsem se nakonec dostal. Když jsem otevřel dveře, byl sníh i tam. Nemohl jsem doma nic najít a zase jsem se propadal …

Rozvod je životní propad: ať už ho zaviní kdokoli, zboří se velký životní program (tedy pokud máme za to, že lidé se berou proto, aby byli spolu, nikoli proto, aby se rozvedli). Nenastal, Adame, ten propad ještě před rozvodem – než jste se dostal domů, jak říká sen? A mrazivý sníh je i tam: nejste osamělý? po rozvodu sám? Neztratil jste rozvodem děti? Jestliže ano, zkuste chodit k psychologovi – ať se nepropadnete příliš hluboko …

Petr (25), student, svobodný: V noci jsem letěl v obrovském letadle. Ale to letadlo bylo živé. Byl jsem v nějakém břiše, kde se povalovala spousta různých starých a zaprášených věcí. Nevěděl jsem kam letím a snažil jsem se z toho břicha dostat ven. Nakonec jsem se dostal k nějakému průzoru a viděl jsem jak letadlo vlétá do obrovských úst nějaké příšery. Polekal jsem se a ze sna mě probudil můj vlastní výkřik!

Svobodného studenta v 25 čeká možná vojna, jistě první zaměstnání, pravděpodobně vážná známost nebo rovnou svatba. S ničím z toho nemá zkušenost a přirozeně neví, v čem se nachází a do čeho vletí.

Moje asociace

1. k pobytu v břiše: Původně jsme všichni v matčině břiše. Žijete-li ještě u maminky, ve spoustě starých věcí, je pochopitelné, že už se snažíte dostat ven. Ovšem v břiše – velryby – byl také Jonáš: nepohltilo vás něco již v dospělém životě?
2. do úst příšery vletěla raketa ve filmu Hvězdné války – a měla co dělat, aby se dostala ven!

Co bych dělal, kdybych byl Petrem? Bral bych sen jako varovnou prognózu. Petře, jste ve svém věku a postavení v takříkajíc uzlové životní situaci. Jestliže se rozhodujete o určitém zaměstnavateli, o určité dívce … – zkuste naslouchat, co říká ve snu vaše nevědomí, než do toho vletíte. Je-li to příšera jako z Hvězdných válek: rychle pryč!

Na závěr

Úzkostné sny nemusí mít nutně vztah k momentálnímu ohrožení životní realitou – policajty, násilníky, opouštějícími manželkami. Mohu mít diktaturu strachu i uvnitř sebe. Ta ale také nespadla z nebe.

Pokud má někdo úzkostné sny často, měl by s tím něco dělat. Riziko vzniku nespavosti je značné: podle výzkumů trpí poruchou spánku až třetina dospělé populace. Riziko deprese také – zhruba každý pátý člověk projde v průběhu života depresí. Tělesné nemoci vzniklé pod vlivem stresu tvoří asi polovinu všech chorob atd.

Co se dá dělat s úzkostnými sny? Úspěšná, byť dlouhodobá je psychoanalýza, která rozplétá významy snů. Krátkodobá velmi úspěšná metoda je EEG biofeedback, který posílí nervovou regulaci. Absolvoval jsem obě, sny mám léta jen příjemné a tvořivé. Totéž přeji všem.

použito z knihy Jak rozumět snům, autor PhDr. Jiří Tyl, vydalo nakladatelství Jota v r. 2001

Kam dál: Sny o smrtiSny o živlech a symbolyZvířecí snySny a rozpjatost člověkaLétací snySny a nadpřirozené schopnosti