Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Sny o živlech a symboly

Sny o živlech jsou odvěkým a vděčným tématem všech snářů a slovníků symbolů. Všechno je ze živlů, z čehož plyne, že v živlech je všechno. O živlech ve snech by mohla být celá encyklopedie.

Sny o živlech a symboly - Help24.cz

Živly reprezentují elementární síly přírody, života a PSYCHÉ. Z duševních hnutí tedy hlavně projevy pudové. Proto také živel často není tím prvkem přírody, který znázorňuje – voda není vodou, nýbrž plynutím, nebo matečním živlem, nebo symbolem emocí, nebo … Tomu, kdo se rád inspiruje bohatstvím symboliky, doporučuji krásnou knihu Voda a sny francouzského filosofa Gastona Bachelarda.

Posuďte sami, do jaké míry je třeba ve vodních snech voda právě – vodou.

Věra (22), studentka: Spolu s jakousi dívkou před něčím prchám. Necháváme se unášet proudem velké řeky. Blížíme se k jezu, když tu spatříme roj včel, který nehybně visí nad vodou. Jsou béžové, veliké a voní pláství medu. Už nás spatřily a my víme, že je zle. Dívka se obrací a prchá proti proudu. Já vylezla rychle na břeh a snažím se co nejvíc zakrýt bundou (je suchá). Myslím si, že kdyby se mne dotýkala co nejméně, včely na mě nebudou moci. Roj již je nade mnou a snaží se bundu propíchnout. Naštěstí se mu to příliš nedaří. Sen pokračuje opět na jezu. Stojím uprostřed a dívám se dolů. Vím, že jsou tam se mnou kamarádi, ale nevidím jim do obličeje.

První se odráží a skáče s jezu šipku do hlubin. Měli bychom ho rychle následovat.Házíme napřed svoje oblečení. Haldy ponožek pod jezem odplouvají pryč.

Bojím se skočit dolů po hlavě. Také proto, že bych mohla ztratit brýle. Nejdřív je někomu vnucuju, aby je podržel, pak je ale držím v hrsti sama.

Chci se rozběhnout a skočit co nejdál po nohách, nohy mi ale podjíždí a já jez sjedu po zadku. Plaveme dál řekou až k žebříku, který vede do nějakého domu. Vím, že nemá smysl po něm lézt, protože vchod je stejně zamčený.

O řekách a podzemních vodních tunelech se mi zdá často. Plavu většinou prsa prostředkem (ve vodních tunelech objevuju cestu) vždycky jsem spíš zvědavá, co přijde, nebojím se. Voda je teplá a nikdy nejsem sama. I když spoluplavce nevidím, vím, že tam jsou.

Věra je jistě dobrý plavec. Voda je „její živel“. Ve vodě není sama. Psychoanalytická interpretace teplé vody, ve které člověk není nikdy sám, poukazuje k naší zárodečné vodě – vodě plodové. Ve vodních snech se také Věra vrací k původnímu stavu. Objevování vesty ve vodních tunelech je vlastně prvním a obrovským úkolem od matky přírody: najít směr v porodních cestách a vydrat se ven, zvědavi, co přijde.

Tady je voda ještě stále vodou, i když – jde-li o plodovou vodu – jedinečného druhu. Kdybychom se s Věrou zamysleli, jestli plavání ve vodě může představovat i jiné věci, ve kterých „umí dobře plavat“, už by to nebyla voda jako voda, ale voda jako symbol. To je Freudova „symbolická práce snu“.

Tím spíše se voda nejeví být vodou ve snu následujícím, kde jako voda vůbec nechová.

Martina (18), studentka: Svým snům přikládám význam jen tehdy, pokud se opakují dvakrát za sebou, pak se většinou i stanou skutečností. Jinak je buď zapomenu, či si je odůvodním sama. Ale ještě nikdy jsem svůj sen neprožívala tak intenzívně a naplno jako teď:

Můj sen začíná náhlým výsekem, střižení filmu – jsem ve sprchách s několika spolužáky ze ZŠ. Ve snu nám je ale už 15 let. „Sprcha“ je společná, má asi 4×2 m dřevěnou ohradu, vysokou 2,5 m, na níž je sprcha (kropítko) umístěna, je silně zkrácena, takže voda vytéká volně ven. Mám pocit, že jsme v koncentračním táboře.

Je ráno, velice šero. Nervózně klepu na dveře jedné „kabinky“, aby si spolužačka pospíšila. Ta náhle otvírá neexistující dveře (žádná z oněch kabinek je neměla) a já vidím, že po ní zůstal nehybně stát kvádr vody. Divím se, ale nijak zvláštní mi to nepřipadá. Vstupuji do kabinky a voda náhle mizí. Myji se a zároveň pociťuji nesmírný údiv; jak kamarádka docílila onoho sloupu, když mně voda vytéká, jak to, že se neutopila???

Já pociťuji údiv také. Zírám: voda, která stojí v pozoru … Lámal jsem si hlavu s chováním vody, až jsem požádal ostatní čtenáře, jestli má někdo pro Martinu nějaký nápad. Byla to hezká hra na skupinový výklad snů; takříkajíc korespondenční výklad snů – je mu věnována samostatná kapitolka.

použito z knihy Jak rozumět snům, autor PhDr. Jiří Tyl, vydalo nakladatelství Jota v r. 2001

Kam dál: Sny úzkostnéSny o smrti, Zvířecí snySny a rozpjatost člověkaLétací snySny a nadpřirozené schopnosti