Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Teorie masových a seriových vrahů

Masová vražda je čin připisovaný oběma – masovým i sériovým vrahům, čin zabití velkého množství (obvykle více než 2) lidí.

Masoví vrazi utočí obvykle na školy, univerzity a restaurace a snaží se zabít co největší počet osob. Obvykle používají poloautomatické zbraně a nosí vojenskou maskovací výbavu. Pokusí se zabít všechny přítomné osoby, které vidí a jejich zuření obvykle končí sebevraždou nebo jsou zabiti či chyceni policií. Sérioví vrazi jsou různí. Obvykle mohou jsou schopni chovat se tak, aby nebyli dlouho dopadeni. Jejich odhalení je někdy na základě zanechaných stop, často také pouze náhodou (např. Yorkshirský rozparovač). Většinou dávají přednost bodnutí nebo svou oběť uškrtí, občas používají střelnou zbraň (např. David Berkowitz). Někdy sbírají trofeje nebo novinové články o jejich zločinech. Někteří sériový vrazi své oběti nejprve unesou a teprve potom zabijí (např. Ted Bundy nebo Dean Corll.

Důvod proč tito lidé vraždí není zcela znám, jsou těmito důvody jejich duševní nemoci nebo podmínky ve kterých vyrůstali? Edmund Kemper byl léčen na duševní nemoc, dokonce zastřelil svého dědečka a babičku, když byl mladý, po propuštění z psychiatrie zabil 6 vysokoškolaček. USA, s asi 6% světové populace, hostí více než tři čtvrtiny všech sériových vrahů a záznamy potvrzují ohromné zvýšení. Mezi lety 1900 a 1959, se ročně objevilo průměrně 1,7 nového případu. V roce 1990, to bylo 36 případů ročně.

Sérioví vrazi jsou bílí heterosexuální muži mezi 20 – 30 lety, kteří mají zpravidla sexuální dysfunkci a nízké sebeovládání. Jejich metodické útoky mají téměř vždy sexuální podstatu. Jejich vraždění je postavené obvykle zčásti na propracované fantazii, která je založena na vzrušení v okamžiku vražedného vzplanutí. Sériový vrazi všeobecně vraždí neznámé lidi a uklidní se v době mezi jednotlivými vraždami. Mnohé těší kanibalismus, nekrofilie a uchovávají si trofeje – části těla -jako památky na svoji práci.Sériový vrazi jsou v podstatě sadisté. Někdy se vracejí na místo činu nebo ke hrobu svých obětí a sní o svém činu. Někteří se sami zúčastňují vyšetřování svých zločinů a někdy se vysmívají autoritám zasíláním dopisů nebo pečlivě vybíraných kousků důkazů. Sériový vrazi si mají tendenci vybírat za oběť ženy a děti stejné rasy. Za oběti si vybírají prostitutky, povalečky a stopařky. Podobně homosexuální vrahy těší lovit mladé chlapce a gaye. Ženy – sériový vrazi nají tendenci být „černé vdovy“, které zabíjejí své milence, manžely a jiné rodinné příslušníky. Sériový vrazi mohou být také sestry nebo lékařský personál, kteří se stávají samozvanými „ anděly smrti“, vraždící děti, seniory, nebo těžce nemocné v pochybné snaze pomoci jim od jejich utrpení. Velice často vyrůstali sériový vrazi v násilnických rodinách. Jako mladí často mučili zvířata, zakládali požáry a chronicky se pomočovali. Jako dospělí měli někteří různá poškození mozku a zneužívali alkohol a/nebo drogy.

Čtěte také:  Děti potřebují pro hru přirozené prostředí

Statistický model sériového vraha:

 • USA má 76% všech sériových vrahů
 • Evropa má 17% všech sériových vrahů
 • 84% amerických zabijáků jsou běloši
 • 16% amerických zabijáků jsou černí
 • muži tvoří přinejmenším 90% řadových zabijáků
 • více než 65% obětí jsou ženy
 • 89% obětí jsou běloši
 • 44% všech zabijáků začíná vraždit v jejich dvaceti letech
 • 26% všech zabijáků začíná vraždit v pubertě
 • 24% všech zabijáků začíná vraždit v jejich třiceti letech
 • ze všech zabijáků je 86% heterosexuálních

Masoví vrazi

Oběti jsou zabity v krátkém časovém rozpětí, většinou kratším než den, obvykle hodiny. Jestliže jsou místa zločinu různé jedná se většinou o pokračování činnosti „procházka zabijáka městem“. Oběti jsou většinou vybrané namátkově a útok na ně je veden v okamžitém rozmaru zabijáka; nebo je cílem útoku náhodně vybraná skupina osob, často i příbuzní. Vrah často skončí své běsnění sebevraždou . Masový vrah obvykle útočí s poloautomatickou zbraní. Vrah obvykle napadne školu, univerzitu nebo restauraci.

Sérioví vrazi

Vraždy jsou oddělené, stávají se v delším časovém odstupu, někdy roku, tento interval se obvykle postupně zkracuje, a pokračují až k dopadnutí vraha, často se vrah udá sám. Většinou je obětí jednotlivec. Není žádné (nebo velmi malé ) předešlé spojení mezi pachatelem a obětí, oběť je velmi zřídka příbuzný. Někdy se projeví společné znaky obětí, ale většinou nemají jednotlivé vraždy jasně ohraničenou rozumovou pohnutku. Velká pohyblivost (od příchodu automobilu) umožnila vrahům (pokud si to přejí) pohybovat se z místa na místo ještě před odhalením. Obvykle se projevuje vysoký stupeň přebytečného násilí, „overkill“, kdy je oběť vystavena nepřiměřené úrovni brutality. Sérioví vrazi obvykle svou oběť bodnou nebo uškrtí, ačkoli několik dávalo přednost střelné zbrani.

Zdroj: vrazi.webz.cz