Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Psychoterapie: jde o výnosný byznys?

V Česku chybí podle odborníků řádově tisíce kvalifikovaných psychoterapeutů. Jak poznáte profesionály od podvodníků a kolik jim za práci budete muset zaplatit?

Paní Haně se občas bezdůvodně rozbuší srdce, začnou se jí potit ruce a má pocity na omdlení – trpí záchvaty paniky. Bydlí v malém městečku na západě Čech, léky jí předepsal místní psychiatr, ale než našla možnost docházení na psychoterapii, zabralo to hodně času. Psychoterapeuti v okolí totiž vzhledem k vytíženosti už nemohli přijímat další klienty. Od své pražské kamarádky se dozvěděla, že v hlavním městě panuje jen o trochu lepší situace.

Psychoterapie: jde o výnosný byznys? - Help24.cz

Potřeba psychoterapie je v Česku větší, než jsou možnosti psychoterapeutů. Na rozdíl od léčení léky totiž zabere mnohem více času. Psychiatr předepisující léky může za den zvládnout i dvacet pacientů, psychoterapeut absolvující za den šest sezení s klienty se pořádně nadře, má pochyby, zda se jim dostatečně věnuje, a hlavně přemýšlí nad tím, jak dlouho to může takhle vydržet,“ vysvětluje Jan Kožnar, předseda České psychoterapeutické společnosti.

Kdo může léčit duši?

Jedním z důvodů nedostatku kvalifikovaných odborníků může být fakt, že psychoterapii smí vykonávat buď lékař, nebo klinický psycholog, který absolvoval postgraduální vzdělávání v některém z akreditovaných vzdělávacích institutů a získal takzvanou funkční specializaci v psychoterapii. Získání toho certifikátu předchází však povinný sebezkušenostní výcvik v trvání minimálně 500 hodin a minimálně 150-200 hodin práce pod dohledem odborníka. Záleží však také na typu terapie. Celkově přijde příprava na toto povolání na desítky tisíc korun, což mnoho zájemců odradí.

Sama profese psychoterapeuta však v českých zákonech zakotvena není. Kdo chce poskytovat podobné služby mimo zdravotnická zařízení, musí žádat živnostenský list třeba na psychologické poradenství. K jeho získání musí doložit příslušné vzdělání, ne však patřičné vzdělání v psychoterapii.

Čtěte také:  Učení začíná před narozením (BabyPlus)

Pojišťovna zná vaše data

Někteří psychoterapeuti mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, jiní pracují zásadně za hotové peníze. V čem mají tyto způsoby výhody pro klienty? „Klient, který se léčí u někoho, kdo má smlouvu s pojišťovnou, se může spolehnout, že je v rukou odborníka. Pojišťovna neuzavře smlouvu na psychoterapeutické výkony bez toho, že by si ověřila, zda dotyčný splňuje kvalifikační předpoklady,“ říká Jan Kožnar. Jistou nevýhodou je regulace péče, kterou pojišťovny uplatňují. Poskytovatel psychoterapie musí zvažovat, kolik peněz má na pacienty z jednotlivých pojišťoven. Je také omezen tím, kolik hodin denně smí všem pojišťovnám dohromady účtovat.

Psychoterapie: jde o výnosný byznys? - Help24.cz

„Někteří klienti také přicházejí s partnerskými problémy, ale aby mohli být zařazeni do bezplatné péče, musí jim být stanovena psychopatologická diagnóza,“ vysvětluje psychoterapeut Michael Šebek.

Ptejte se na skladbu ceny

Klienti, kteří absolvují placenou terapii, si pak podle odborníků své léčby více váží, prokazují větší ochotu se sebou něco dělat. Neomluvené hodiny, které v neplacené terapii bývají častým úkazem, se u platících klientů téměř nevyskytují. Možná i z toho důvodu, že sezení, které neabsolvovali a neomluvili, musí stejně zaplatit. Část klientů oceňuje na placené terapii i fakt, že osobní údaje o nich neopouští dotyčné zařízení či ordinaci, není o nich informována zdravotní pojišťovna ani žádná jiná instituce.

Za tento „luxus“ se pak například v hlavním městě platí v průměru okolo 600 korun za jedno padesátiminutové sezení, při setkání po devatenácté hodině či o víkendu cena vyšplhá až na 950 korun za hodinu. V regionech jde o částky od 300 korun výše. Někteří psychoterapeuté nabízejí i placené telefonické konzultace. „Psychoterapeut by měl být schopen doložit, z čeho se poplatek skládá, kolik činí jeho honorář, provoz ordinace, náklady na vzdělávání či supervizi,“ říká Jan Kožnar.

Čtěte také:  Temperament a výchova

Jak si správně vybrat

Shánějte reference od lékařů, pracovníků krizových center, přátel nebo se obraťte na Českou psychoterapeutickou společnost chtějte vidět osvědčení a certifikáty, které psychoterapeuta opravňují k vykonávání praxe jestliže cítíte, že vám psychoterapeut slibuje, že vás problémů zbaví během dvou setkání nebo že vlivem terapie zbohatnete a stanete se lepším člověkem, zapomeňte jeho číslo jestliže vás terapeut informuje, že se v rámci sezení uskuteční fyzické doteky, masírování či jiné formy styku, nahlaste jeho záměry České psychoterapeutické společnosti a Policii České republiky.

Autor: Jan Záluský
Zdroj: http://www.idnes.cz

Zkuste si: Test úzkosti (deprese)