Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Proč má Al-Kaida oranžovou

Na první pohled se zdá, že jde o nedorozumění a o mylnou informaci. Asi by se do nadpisu více hodila červená. Jednak je jí takřka všude zakazován vstup. Jednak její činy doprovázejí krev a rozervaná těla. V neposlední řadě mají obyčejní obyvatelé do červena rozpálené obličeje zlobou a vztekem. A jiná není ani barva křížů na vozidlech, která přivážejí lékaře a sestry. Jak je tomu s tou oranžovou? Proč se o ní vlastně píše?

Že by snad šlo o propojení na ukrajinskou revoluci, která o dost dříve než u nás přinesla zklamání a poněkud jiné vystřízlivění? Na námět mě přivedla známá osoba, která pobývala v jednom z oblíbených zahraničních letovisek. Penězi příliš neoplývala, ale touha spatřit moře a trochu se v něm poválet, byla velmi silná. Odletu do vytoužené destinace předcházelo několik měsíců skromnosti a v posledních dnech netrpělivé čekání na klasický last minute na přelomu září a října. Všechno proběhlo podle plánu. Na jihu vládlo příjemné počasí a s ním teplo na místo vedra. Domorodci obtěžovali méně než v průběhu hlavní sezóny, na turisty po předchozím letním náporu čekaly relativně volné pláže, se stravou byla projevena spokojenost atd. Ale jaká se nachází souvislost s Al-Kaidou? Ukázala se za pár dní. V televizi byla prezentována typicky alibistická předpověď počasí. Naše osoba neumí arabsky ani slovo, a tak se řídila uvedenými symboly. Nad zemí dočasného pobytu byl umístěn mrak, slunce i kapky. Zdálo se, že ať bude počasí probíhat jakkoli, vždy se vše bude hodit. Ještě však netušila, že všechny symboly zažije v pouhý jeden den a navíc během velmi krátké doby.

Na pláži bylo příjemně, zejména pokud se člověk díval na moře a na oblohu. Pohled na písek již tolik radosti nevzbuzoval. Kromě desítek odpadků se v něm nacházely tisíce a tisíce vajglů. Je až neuvěřitelné, kolik nepořádku jsou lidé schopni vytvořit. V aktuální chvíli bylo jasno a kolem jen pár osob. Zanedlouho se na ní nashromáždilo více rekreantů a spolu s nimi se nahoře sem tam objevil nějaký mráček. Netrvalo dlouho a poměrně rychle udeřila tropická bouře. Ta sice teroristy nepřinesla, ale myšlenky na ně ano. Ne snad že by disponoval bleskovými a vodními zbraněmi, ale muž měl strach ze zásahu. Proto nelenil a prchal do nejbližšího hotelu. Podobně reagovali ostatní a vzniklo trochu paniky. Nikdo z řádných rekreantů si nevšiml, že tam nepatří. Když už se dostal dovnitř a zachránil se před řáděním přírodního živlu, napadla ho myšlenka, že si hotel prohlédne. V plavkách však vypadal nápadně, tak teroristé nechodí. Proto provedl pouze základní prohlídku, aby při případné další návštěvě už nepůsobil příliš nováčkovsky.

Čtěte také:  Kde pramení vandalismus

Nápad se dočkal brzkého uskutečnění. Druhý den se normálně z pláže zadním vchodem s malým batůžkem vypravil do věhlasného hotelu. Ač pobýval v zemi, kterou si teroristé už také vyhlédli, nikdo ho nekontroloval, nezastavil a na nic se neptal. Během své mise potkal desítky turistů a řadu místních zřízenců. V poklidu se výborně udržovaným parkem dostal k rozlehlému bazénu, odtud k tenisovým kurtům, poté zamířil na terasu hotelu, posléze vstoupil do hlavní chodby, použil přepychově vyhlížející WC, nikým obtěžován obešel dvě z osmi pater a pokochal se pohledem na umístěné koberce, obrazy a plastiky. Nejvíce ze všeho ocenil, že se nikde v hotelu nekouří. Při své misi vynechal jen obchůdky s předraženým zbožím u recepce. Necítil snad strach, že by byl dotazován, ale k smrti nerad nakupuje. Akci poté zakončil u hotelového bazénu. Neměl sice místní jednotně vypadající ručník, avšak zase mu nikdo v jeho konání nezabránil. Naopak ho zřízenci uctivě zdravili. Po zaplavání načerno, v němž načerpal další pozitivní pocity, se vydal zpět na ústřední pláž. Kdyby byl teroristou, už by s podobně kladnými pocity pozoroval, jak ve věhlasném hotelu vybouchne několik náloží. Vždyť jeho batůžek nikoho nezajímal. Al-Kaida tak vlastně nepotřebuje žádné nákladní auto, stačí pár ochotných jedinců, kterých má jistě dost. Možná jich nebudou desítky jako na Bali, v Egyptě a na dalších místech. Nemusí pršet, stačí, když kape. Postačí přece uskutečnit více akcí s menším množstvím výkonné trhaviny.

Další den se známá osoba rozhodla pro další odvážný kousek. Pokusila se vstoupit do hotelu zadní bránou, který slouží především logistickým účelům. Akce se na první pohled zdála komplikovanější a náročnější než včerejší tzv. plážová varianta. Přes kovová vrata totiž visel řetěz se zámkem. Našeho výzkumníka napadlo, že možná nebudou díly vrat připevněny příliš blízko k sobě že se mu mezerou podaří protlačit. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že zámek je sice zamčen, ale řetěz je přes trubky pouze přehozen. Jak asi každý uhodne, řetěz odmotal, prošel vraty a dal ho zpět do původní polohy. Žádné potíže se nevyskytly. V dalších dnech se během opakovaného vykonávání uvedeného kousku dokonce zdravil s hlídačem a později už byli skoro jako staří známí. Jen si tak pomyslel, jak snadné je pronést i větší nálož. Nikdy nebude bezpečno.

Čtěte také:  Jak reagovat na neštěstí druhých

Nechme však černých vizí. Al-Kaida naštěstí nemá zelenou. Bezpečnost místních i turistů se stále více dostává do popředí. Policisté hlídají křižovatky, u oficiálních závor sedí hlídači, na vratech jsou řetězy a průběžně je leccos kontrolováno. Červené semaforové barvě však uvedená opatření zdaleka neodpovídají. Zajímavým dodatkem je, že známá osoba našeho „teroristy“ pouhé tři týdny po útocích na Šarm – aš – šajch omylem přes letištní kontrolu v Čechách i v Egyptě pronesla v příručním zavazadle kuchyňský nůž. Kterou barvu z obecně známého dopravního nástroje teroristé vlastně mají?

Autor: Mgr. Otakar Patočka