Váš prohlížeč blokuje reklamy. Podpořte prosím Help24 vypnutím blokování reklam pro tento web.
Přečtěte si: Jak vypnout blokování reklam

Kde se berou ambice?

Na čem závisejí? Jsou pro ně genetické dispozice? Ovlivňuje je výchova, společenské postavení, rodina nebo pohlaví? Ambice nemají nic společného s genialitou. Je to úporná, obvykle úspěšná snaha dosáhnout vytčeného cíle. Být lepší než ostatní. Vyniknout. Překonat hranice.

Ambice patří k rozsáhlému portfoliu lidských vlastností. Ne každému se této vlastnosti dostalo ve stejné míře. Jsou lidé, kteří žádné ambice nemají. Neznamená to, že by nebyli šťastní nebo že jsou nespokojení se svým životem. Bývá to právě naopak.

Kde se berou ambice? - Help24.cz

Řada psychologů klasifikuje ambice jako sžírající touhu být vpředu. Jiné ambice mívají ženy a jiné muži, odlišné mají Američané a třeba Japonci. I pro ambiciózní osobnosti se cíle, k nimž směřují, liší. Například Steve Wozniak, spoluzakladatel slavné počítačové firmy Apple Computer, ji v roce 1985 opustil jako čtyřiatřicetiletý multimilionář. Steve Jobs, další spoluzakladatel, naopak firmu neustále rozšiřuje a zdokonaluje a sedí i ve správní radě dalších společností s miliardovými majetky. Každý má jiný vysněný cíl. Pro někoho jsou to miliony a možnost si jich užívat, pro jiného jsou to cíle podnikatelské, obchodní, politické, společenské. Výčet by byl dlouhý a pestrý.

Nikomu se zatím nepodařilo zjistit, proč jsou někteří lidé méně a jiní více ambiciózní. Problémem je i definování samotného pojmu ambice. Buddha přirovnával ambice k lásce. Obě nesnášejí průtahy a soupeře. Niccolo Machiavelli o ambicích tvrdil: „Je to tak mocná lidská vášeň, že jakkoli vysoko dosáhneme, nikdy nejsme spokojeni.“

Rodina a společnost

Dál než psychologové došli zřejmě ve výzkumu ambicí a jejich kořenů antropologové. Základním faktorem, který určuje úroveň ambicí jedince, je podle nich rodina, v níž člověk vyrůstal, a za druhé kultura, která rodinu formovala.

Neexistují pravidla, která by přesně určovala, z jakých rodin pocházejí nejambicióznější lidé. Většina psychologů se ale s antropology shoduje v tom, že rodiče, kteří dětem předkládají náročné, ale splnitelné cíle, oceňují nadšeně a s ovacemi jejich úspěchy a berou lehce jejich neúspěchy, jdou tou správnou cestou, jak vychovat vysoce sebevědomé, ambiciózní a úspěšné jedince.

Čtěte také:  Odpustit neznamená zapomenout

Co rodiče nemohou ovlivnit, je společenské postavení, do něhož své děti přivedou, a přitom i to má rozhodující vliv. Pro úroveň ambicí rozdělují antropologové rodiny do čtyř kategorií:

  1. chudé rodiny
  2. rodiny střední třídy, které se slušně protloukají
  3. horní střední třída
  4. bohaté rodiny

Pro členy prvních dvou skupin, které bojují často o to, aby zaplatily účty za elektřinu či nájem, jsou ambice většinou luxusem. Bohatí ambice nezbytně nepotřebují. Zbývá horní střední třída.

Podle nejrůznějších studií je to právě tato horní střední třída, z níž se rekrutuje nejvíc ambiciózních lidí. Jsou to lidé s relativně zajištěným ekonomickým zázemím. Uvědomují si však, že o něj mohou kdykoli při neúspěchu přijít. Proto se snaží proniknout dál. Jsou to lidé, u nichž velkou roli hraje úzkost a obavy ze ztráty toho, co mají. Snaží se tyto obavy definitivně překonat, uniknout jim, vyřešit je jednou provždy dosažením určitých cílů.

Dravé prostředí

Některé společnosti jsou dravější než jiné a být ambiciózní je v nich téměř nezbytné. Patří k nim bezvýhradně USA, které byly vždy kulturou zaměřenou na mne – na jedince. Vyplývá to z celého historického vývoje, kdy etika „shrábni co nejvíc“ umožňovala prvním osadníkům přežít a zvítězit. Tento trend přežívá dodnes, zapsal se do národního charakteru, i když konkrétní podmínky jsou dávno jiné. Americký model je soustředěný na jedince, jeho ambice a bohatství. Ambice jsou tu pěstovány a uznávány tak, že mnohdy pohltí člověka samotného.

Srovnávací průzkumy

Průzkum mezi vynikajícími středoškoláky v Ohiu potvrdil, že většina jich sice trpí stresem, ale všichni úporně bojují o první místa. Podobný průzkum prováděný stejnou organizací na PapuiNové Guineji přinesl zcela odlišné výsledky. Ve škole děti spolupracují, absolutně nesoutěží. Je to logické, vyplývá to z jejich kultury. Tamní lidé jsou závislí na obdělávání půdy a rybaření. Nemohou proto soupeřit a získat si nepřátele, když nevědí, kdy v případě nemoci jim bude muset soused pomoci obdělat pole, sklidit úrodu nebo nahodit sítě.

Čtěte také:  Bludný kruh přejídání

Změna přístupů

Neznamená to, že podobné tradiční přístupy jiných národů se nezmění v jiném kulturním prostředí. Marcelo Suárez-Orozco, profesor z Newyorské univerzity, analyzuje data o imigrantech z Asie, Latinské Ameriky a karibské oblasti do USA. Mnozí pocházejí z oblastí a vesnic, kde soutěžení a ambice jsou zcela neznámé a nepřijatelné. Jakmile se však dostanou do USA, naprostá většina se mění. Studie dokazují, že děti těchto imigrantů jsou daleko ambicióznější než rodilí Američané. Ještě před sto lety trvalo dvě až tři generace, než se imigranti dostali na úroveň americké střední třídy. Dnes toho většinou dosáhnou za jedinou generaci.

Obdoba u zvířat

Homo sapiens není jediným druhem živočišné říše, u kterého se ambice projevují. Řada zvířat projevuje ambice už od narození a nastolují se tak do pozic alfa (vůdčích) jedinců. Například vlčí štěňata se už před osamostatněním výrazně rozlišují na alfa jedince a ty ostatní. Alfa jedinci jsou rychlejší, zvídavější, vybojují si více mléka, potravy a prostoru, větší mateřskou péči. Tak to zůstane i po zbytek života. V dospělosti ovládají daleko větší prostor, každoročně se páří a obvykle se dožívají vysokého věku deseti až jedenácti let, zatímco běžní vlci méně než čtyř let.

Totéž platí pro šimpanze. Je také prokázáno, že alfa šimpanzi trpí často žaludečními vředy způsobenými stresem a podléhají infarktu. I u alfa vlků se v krvi ukazuje zvýšená hladina hormonu kortizolu, steroidního hormonu kůry nadledvin, který se vyplavuje při stresu podobně jako u lidí.

Beta skupina

Jak lidé, tak zvířata, kteří původně mají ambice na alfa vedoucí pozice, se nakonec často spokojí s rolí beta. Dnes tato pozice zahrnuje výkonné manažery velkých společností a vysoce kvalifikované profesionály nejrůznějšího zaměření. Bývají to vysoce placení odborníci, díky nimž společnosti fungují. Je to způsob, který vyhovuje jak společnostem, které tito lidé řídí, tak kultuře, která podporuje ambice, a tyto takzvané beta pozice díky svému počtu uspokojí daleko více ambiciózních lidí.

Čtěte také:  Co je to emoční inteligence?

I když původ ambicí dodnes není přesně definován, jisté je, že jsou v současnosti dravou hnací silou a že ambiciózní jedinec do svého úsilí investuje obrovský emocionální potenciál. Je to síla, která je typická pro dnešní společnost a která ji žene vpřed.


Donald Trump

Zastavěl 1,6 mil. m2 pozemků na Manhattanu a většině z nich dal své jméno. První úspěšný developerský projekt, který mu vynesl zisk, vytvořil ještě na fakultě.

Bill Clinton

Bývalý americký prezident, dosud světová celebrita. V šestnácti letech se rozhodl stát se významným politikem a tento cíl beze zbytku realizoval.

Condoleezza Rice

Ministryně zahraničí USA. Předtím ve významné funkci poradkyně pro národní bezpečnost USA. V 38 letech se stala nejmladší a první ženou ve funkci děkana Stanfordovy univerzity. V mládí trávila hodiny u klavíru a při tréninku krasobruslení.

Michael Schumacher

Nejúspěšnější ze všech závodníků formule 1 v historii. Závodil od čtyř let na motokárách, v šesti se stal šampionem místního klubu a v patnácti letech juniorským šampionem Německa.

Tiger Woods

Světová golfová celebrita. V jedenadvaceti letech se stal nejmladším golfistou v historii, který se stal hráčem číslo jedna. Za vyhrané závody získal do svých třiceti let nejvíc peněz v historii golfu – 56 milionů dolarů. Odmalička si pouštěl motivační nahrávky: „Jsem sám tvůrcem svého osudu“.

Jennifer Lopez

Nejvíce placená latinskoamerická herečka v Hollywoodu. Bývalá tanečnice v televizní show, prodala 40 milionů nahrávek. Od počátku prohlašovala, že bude ve všem jednička.

Oprah Winfrey

Vlastní mediální impérium v hodnotě jedné miliardy dolarů. Zahrnuje filmy, časopisy a její vlastní talk show. Od dvou let uměla číst a po roce ve škole byla přeřazena rovnou do třetí třídy.

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz (původní odkaz http://stoplusjedna.newton.cz)